Zaczynam tańczyć tańce latino. Jakie powinnam mieć buty do tańca?

P

oczątkujący tancerze nie muszą zwracać większej uwagi na obuwie. Ważne aby były wygodne. Jeśli jednak planujesz spędzać na parkiecie więcej czasu, warto zaplanować zakup butów przeznaczonych specjalnie do tańca. Poniżej kilka naszych rad, odnośnie butów do tańców latino: salsy, bachaty, kizomby..

Dlaczego warto zaopatrzyć się w buty przeznaczone typowo do tańca? Ponieważ buty taneczne poza wyglądem, różnią się również konstrukcją czy chłonnością potu.

Obuwie taneczne ze względu na rodzaj tańców, dzielimy na: standard oraz latynoamerykańskie (łacina).

Męskie – łacina i standard: zakryte, skórzane, z podeszwą z łosiówki. Sznurowane, obcasy 2,5–4,5 cm.

Damskie:

 • standard: zakryte palce i pięta, podeszwa z łosiówki, pokryte najczęściej satyną, zapinane na pasek na podbiciu, obcas 1,5–2,5 cala (4-7 cm);
 • łacina: odkryte palce, zakryta pięta, najczęściej skórzane lub pokryte satyną, podeszwa z łosiówki, zapinane na podbiciu lub w kostce, obcas 1,5-3,5 cala (4-9 cm).

Dzieci – dla chłopców buty podobne jak u mężczyzn tyle, że obcas jest trochę mniejszy; u dziewcząt rozróżnienie na style (standard, łacina), zmniejszony obcas; obcas dla dzieci – tzw. klocek 1,5- 3,5 cm.

Na co zwracać uwagę kupując obuwie do tańca?

Wbrew pozorom, wygląd nie ma pierwszorzędnego znaczenia ;)

 • Buty do tańca muszą być WYGODNE, ich założenie nie może powodować żadnego dyskomfortu (poza okresem kiedy buty są nowe i dopasowują się do stopy).
 • Dobieramy odpowiedni rozmiar obcasa
  • rozmiary obcasów: od 4 do 9cm
  • klocek - w butach dla dzieci.
  • początkująca tancerka lepiej aby wybrała obcas niższy i szerszy, tzw obcas typu "Cuban". Pozwoli to wdrożyć się w szybkie kroki na parkiecie.
  • tancerka z nieco większym stażem, może pozwolić sobie na obcas typu "Flare" = 5cm, 6cm, 7cm. Obcas typu flare rozszerza się ku dołowi, dzięki czemu zapewnia większą stabilność.
  • obcas cienki typu "Slim" zaleca się tancerkom zaawansowanym. Obcasy takie mają od 6,5cm do 9cm. Nogi szybciej się w nich "męczą".
 • Paski i wszystkie zapięcia muszą dobrze trzymać nogę.
 • Buty na obcasie lepiej jest kupić o 1 rozmiar mniejsze

 

 Źródło: https://almostdiplomatic.com/2017/11/16/guide-high-heels-europe/?fbclid=IwAR1IShh8x06QE8aS-L9XBf9YhiznESB0QzwIijURgROx8YtgHj0W8v_BCi8

 

Nasza rada:

Osoba chcąca tańczyć okazjonalnie, chodząca na jedne zajęcia w tygodniu lepiej aby zakupiła tańsze buty mniej znanej marki.

Lepsze, droższe buty, bardziej znanych marek warto kupić przy większej aktywności na parkiecie.

 

Buty na obcasie nie muszą nam towarzyszyć cały czas. Równie dobrze tańczyć możemy w butach płaskich (na zajęciach, na treningach).

 

Podeszwa

Wyróżniamy: Standardowa i Flex / dwudzielna.

Podeszwy wykonane mogą być z różnych materiałów. najbardziej popularne to guma, skóra oraz welur.

 • podeszwy gumowe dobrze sprawdzają się na powierzchniach typu kafelki. Zapewniają dobrą przyczepność. Są bardziej wytrzymałe niż skóra czy welur.
 • podeszwa skórzana i welurowa ma ograniczoną przyczepność, jest mniej wytrzymała. Umożliwia jednak wykonywanie trudniejszych figur, bardziej skomplikowanych obrotów. Wymagają większych umiejętności.

 

Wybór butów nie jest czymś łatwym, szczególnie dla partnerek, które poza krojami, modelami, muszą do tego uwzględnić kolory. Warto jednak przemyśleć zakup dokładnie, tak aby był to zakup praktyczny, abyśmy mogli używać danego obuwia jak najczęściej.

Z czasem butów tanecznych każdemu tancerzowi i tancerce dochodzą kolejne pary. Z czasem rosną nasze umiejętności. Z czasem rosną nasze wymagania.


Nie masz uprawnień do komentowania