10 klasycznych latynoskich Bolero

10 klasycznych latynoskich Bolero

BOLERO - w muzyce latynoskiej, Bolero to utwory o zwolnionym tempie. Utwory muzyczne skupiające się na romantycznej miłości.  Korzenie bolero sięgają XIII wieku i terenów Hiszpanii. W XIX wieku zyskało popularność na Kubie. Rozróżniamy przez to 2 rodzaje bolero.

Bolero w Hiszpanii

Ciężko odnaleźć konkretne informacje, na temat źródeł powstania Bolero. Wielu uważa że twórcą był Sebastián Cerezo, tancerz z Cádizu, który około roku 1780 zaczął łączyć taniec popularny z baletem. 

Jednym z elementów które definiują różnice bolero Hiszpańskiego i Kubańskiego jest metrum. To metrum nadaje rytmiczną strukturę utworu i zapewnia nam to, co co nazywamy rytmem. Dzięki niemu tańczymy w czasie ;)
Metrum łatwo rozpoznać w utworze na podstawie powtarzającego się rytmu lub akcentu.

Jeśli słyszymy akcent co 3 uderzenia (beaty), mamy metrum "na 3" - w muzyce bardziej popularne jako 3/4.

Jeśli natomiast akcent słyszymy co 2 lub 4 uderzenia (beaty), to mamy do czynienia z metrum 2/4 albo 4/4.

W Hiszpanii bolero ewoluowało w metrum 3/4. Tempo utworów jest umiarkowane do wolnego, połączone z pięknym rytmicznym śpiewem / melodią. Utwór podzielony jest na trzy wersety lub 'coplas.'. Na końcu każdej coplas tancerze wymieniają pozycje i wykonują bien parado, czyli dramatyczną pozę, z jedną ręką skrzyżowaną przed klatką piersiową, a drugą nad głową. Ręce wyrzucane są bardzo szybko, czemu towarzyszy również odpowiednia mimika twarzy tancerza. 

Przypomina ci to coś? Tak, wiele osób kojarzy tę dramatyczną formę tańca z Tangiem.

Hiszpańskie Bolero nie jest jednak tylko dramatem. Tancerze muszą grać kastanietami, i wykonywać skomplikowane kroki. Taka kombinacja show i techniki zyskała ogromną aprobatę i uznanie, przez co stała się bardzo popularna w teatrach i wielu innych profesjonalnych scenach tanecznych.

Bolero cały czas zyskiwało popularność. W całym kraju zaczęły powstawać szkoły "Escuela Bolera". Szkoły tańca na całym świecie zaczęły wprowadzać bolero do ofert swoich zajęć.

 

Bolero na Kubie

Kubańskie bolero powstało w XIX wieku, i ewoluowało całkowicie niezależnie od Hiszpańskiego. Dzięki temu mamy teraz dwa różne jego style.

Oba nurty nawiązują do muzyki i utworów miłosnych. Jednak nurt Kubański jest mniej dramatyczny niż Hiszpański i ma tendencję do używania bardziej sentymentalnych tekstów.

Uważa się, że Kubańskie bolero wywodzi się tradycji muzycznej trova, popularnego w XIX wieku stylu, który wykorzystywał pewne cechy kubańskiego bolero, w tym romantyczny styl śpiewu i gitarę jako główny instrument. Uważa się, że pierwszy Bolero został napisany przez Jose 'Pepe' Sancheza, artystę trova, około 1885 roku.

Bolero kubańskie, podobnie jak Hiszpańskie, grane jest w tempie wolnym do umiarkowanego. Wraz z melodią, tańczone są rytmiczne figury. Różnicę widać w metrum, które w stylu Kubańskim ma 2/4 lub 4/4 (zamiast 3/4), wykorzystuje wiele linii rytmicznych zamiast jednej, i zwykle ma dwie kontrastujące sekcje zamiast trzech. Śpiewanie jest również bardziej rozpowszechnione w stylu kubańskiego bolerka niż w Hiszpanii.

 

10 klasycznych latynoskich bolero

1

"Tristezas" ("Smutki"). Stworzone w 1885 przez Jose Pepe Sanchez, "Tristezas" jest grany do dziś.

 

2

"Dos Gardenias"

Utwór stworzony przez Isolina Carrilo w 1930s. Zyskał ogromną popularność gdy znalazł się w repertuarze "Buena Vista Social Club"gdzie był śpiewany przez Ibrahima Ferrer'a.

 

3

"Veinte Años"

Autor: Maria Teresa Vera z Guanajay, Cuba.

Vera była wspanaiłą gitarzystką, piosenkarką, i autorką tekstów. 27 lat występowała z Lorenzo Hierrezuelo w duecie Los Compadres.

 

4

"Historia De Un Amor"

Autor: Carlos Almaran (Panama). Utwór powstał w związku ze śmiercą żony brata Almaran'a. Piosenka została wykonana przez wielu artystów, a nawet była częścią ścieżki dźwiękowej filmu z 1956 roku o tej samej nazwie.

 

5

"Solamente Una Vez"

Jedno z najpopularniejszych bolero wszech czasów. "Solamente Una Vez" skomponował Augustin Lara w 1941 roku. Ten meksykański kompozytor z Veracruz napisał ponad 800 kompozycji, w tym „Maria Bonita”, „Noche de Ronda” i odwieczny klasyk „Granada”.

Utwór ten został nagrany w języku angielskim pod tytułem "You Belong To My Heart" i rozsławiony przez Bing Crosby i Xavier Cougat.

 

6

"Lagrimas Negras"

Utwór spod ręki Kubańskiego kompozytora: Miguel'a Metamoros'a. Połączył On Son i Bolero oferując publiczności jedne z najbardziej niezapomnianych piosenek, jakie kiedykolwiek nucił świat. Lagrimas Negras” to jedna z najpopularniejszych piosenek z jego repertuaru, zaraz po „Besame Mucho”.

 

7

"Besame Mucho"

Utwór napisany w 1941 roku przez 15-letnią Meksykankę Consuelo Velazquez. Prawdopodobnie najczęściej grana piosenka naszych czasów.

 

8

"Inolvidable"

Autor: Julio Gutierrez w 1944 roku. Utwór ten był wielkim hitem, gdy zaśpiewał go Tito Rodriguez w „From Tito Rodriguez With Love” w 1963 roku, sprzedając się w ponad 1,5 miliona egzemplarzy. Rodriguez był jednym z pierwszych Mambo Kings i przez lata rywalizował z Tito Puente o pierwsze miejsce w sercach fanów mambo na całym świecie.

 

9

"Guantanamera"

Guantanamera, to kubańskie bolero które słyszały również osoby, które muzyki latynoskiej nie słuchają na co dzień. Utwór skomponowany przez Joseito Fernandeza (Jose Fernandez Diaz) w 1929 r. „Guantanamera” oznacza wieśniaczkę z kubańskiej prowincji Guantanamo.  Z czasem, oryginalne teksty zostały zastąpione pierwszą zwrotką wiersza kubańskiego bohatera Jose Marti z jego „Versos Sencillos”.

 

10

"Somos Novios"

Skomponowany przez meksykańską ikonę bolero Armando Manzanero. Piosenka stała się popularna na całym świecie, kiedy Perry Como nagrał „It's Impossible” w 1971 roku.Drukuj   E-mail

Nie masz uprawnień do komentowania